مگس مديترانه باغات کردستان را تهدید می‌کند

  • منتشرشده درسیاسی
  • بازدید 1306 بار
مگس مديترانه باغات کردستان را تهدید می‌کند هفته نامه روژان

گفته می‌شود این آفت از طریق میوه‌های قاچاق وارد کشور شده است.

یکی از کارشناسان جهاد کشاورزی می گوید: مبدا اصلی این آفت آفریقای شرقی است و از سال 1829میلادی به تدریج به سایر کشورها انتشار یافته است.

محمدی افزود: مگس مدیترانه‌ای تا سال 1354 شمسی جزو آفات قرنطینه‌ای ایران محسوب می شد و اولین بار در پاییز امسال این آفت در باغات ایران گزارش گردید.

به گفته مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کردستان این آفت اینک بیش از 200 هکتار از باغات شهرستانهای مریوان و بانه را آلوده کرده به گونه‌ای که 50 درصد میوه باغات این دو شهرستان را از بین برده است.

گفته می‌شود این آفت از طریق میوه‌های قاچاق وارد کشور شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به اینکه مبارزه با این افت جدید به دلیل شرایط آب و هوایی کار دشواری است و کشاورزان را متحمل هزینه های طولانی مدت میکند گفت: رعایت بهداشت باغ و جمع آوری میوه های فاسد شده در کیسه های زباله مواردی است که باید کشاورزان در کنترل این آفت رعایت کنند.

وی می افزید: این حشره در دنیا حدود200گونه میزبان دارد و در بین آنها بیش ازهمه به هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، گیلاس، انار، انجیرمرکبات حمله می‌کند.

فرجی، کارشناس حفظ نباتات شهرستان بانه هم زیان های این آفت را برای باغات بسیار نگران کننده می داند و می‌افزاید: این مگس تا سال 63 در باغات ایران مشاهده نشد تا سال گذشته که گزارشاتی از حضور آن در باغات آذربایجان غربی مخابره شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بروزرسانی روژان

هفته نامه روژان اوقات خوشی را برای شما ارزو میکند