کردستان را چگونه دریابیم

  • منتشرشده درسیاسی
  • بازدید 858 بار

کردستان را چگونه یاری کنیم؛ کردستانی که از نظر محرومیت در ردیف آخرین استان‌های کشور ا ست و علیرغم برخورداری از استعدادهای فراوان از جمله معادن غنی و زمین‌های حاصلخیز، مردمانش در آسایش و رفاه نیستند.

کردستان تا به حال به صورت جدی مورد توجه مسئولین و قانونگذاران قرار نگرفته و هر روز محروم‌تر از دیروز آمار بیکاری و اعتیاد  و طلاق در آن بیشتر و بیشتر می‌شود. یکی از دلیل این عقب ماندگی را باید در نداشتن عزم و اراده‌ای قوی در بین نمایندگان آن از سویی و عدم هماهنگی بین مدیران اجرایی با نمایندگان مردم دانست.
در کردستان، جوانان برای رهایی از بیکاری با مدرک فوق لیسانس در صف متقاضی استخدام آبدارچی یا نظافت‌چی ادارات نام نویسی می‌کنند. برای نمونه اخیرا در دانشگاه علوم پزشکی کردستان آزمونی برای جذب 200 نفر برگزار شد که بنا به گفته آگاهان،  نزدیک به دوازده هزار نفر شرکت می‌کنند. تاسف‌بارتر اینکه تعدادی از شرکت کنندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد داشته‌اند. این امر آینه‌ای از وضعیت اسفبار ما است.
واما...
هر از چند گاهی انتخاباتی در کشور برگزار می‌گردد و جالب اینکه در بسیاری از انتخابها مردم با شور وشوق شرکت می‌کنند و حماسه‌ می‌سازند و در بسیاری موارد هم نتیجه‌ای بر خلاف عرف رایج و فضای سیاسی حاکم بر پایتخت به دست می‌آید که این امر می تواند حاوی هشدار و پیام به دولتها باشد تا خود را با خواست و اراده جمعی در کردستان تطبیق دهند؛ اراده‌ای که ابتدایی‌ترین برداشت از آن می‌تواند ابراز نارضایتی از وضع موجو و در راس آن عملکرد مدیران استان تلقی گردد. به عنوان نمونه در جریان برگزاری انتخابات ششمین دوره ریاست جمهوری در حالیکه هاشمی رفسنجانی رای بالایی در کشور به دست آورد مردم کردستان به طرز معنی داری به رقیب وی آقای توکلی رای دادند و چند مورد دیگر که البته پیامدهایی داشت و ذکر آن در این مقال نمی‌گنجد.
این بار نیز مردم در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به نوعی اعتراض خود را نسبت به وضعیت موجود ابراز داشتند. در انتخابات مجلس دهم به ویژه در دور دوم این انتخابات، علیرغم تبلیغات و هجمه جناح حاکم یعنی اصلاح طلبان برای تصاحب کرسیها به نفع خود که به شیوه‌های مختلف روی آورده بودند و با کمال تاسف یکی از جنجالی‌ترین انتخابات را بخصوص در سنندج و مریوان داشتیم
مردم  به افرادی مستقل غیر از این جریانها رای دادند .متاسفانه احزاب اصلاح‌طلب در کردستان به جای دیدن حقیقت و پذیرفتن واقعیتها به محض اعلام نتیجه به تحلیلهای توهمی روی آوردند و هنوز که هنوز است زیر بار این شکست خفت‌بار نرفته و با وقاحت تمام دم از ریزش رای فرد پیروز و افزایش آرای فرد شکست خورده می‌زنند. جای تاسف است که احزاب قدرت طلب سعی در پوشاندن و کتمان حقیقت
دارند. در صورتی که خود بهتر از همه می‌دانند که در مرحله اول ۳۶ نماینده در میدان کارزار بودند و در مرحله دوم تنها دو نماینده از آنها به مجلس راه یافتند. قطعا هر کسی جواب این معما را که انان سعی در لاپوشانیش دارند ‌بهتر می‌داند. با حاشا کردن کار درست نمی‌شود بهتر است سران این جریان به خصوص در کردستان با اراده جمعی مردم کنار آیند و بیش از این خود را در مقابل مردم قرار ندهند. نمی‌دانم اینان می‌خواهند با  فرستادن افراد وابسته حزبی، دسته سوار کار خود را  به رخ حریف بکشند و یا ...
تجربه نشان داده است این احزاب که در چند مورد به قدرت رسیدند نه تنها دردی از دردههای مردم ما را مداوا نکردند بلکه بر مشکلات  و بدبختهای ما افزودند . این اقایان بهتر است به خود آیند و منافع ملت را بر جیب و صندلی مبارک ترجیح دهند و بجای فرافکنی و گریز از واقعیتها درد دلهای مردم را بشنوند و اگر دستی بر قدرت دارند و توانی در خود می‌بینند آن را در راستای حل مشکلات مردم به کار گیرند و خود را در مقابل ملت و منخبینشان قرار ندهند.
و اما سخن و حرف حق و درخواست فعالان مدنی که همان صدای ملت است از منخبین ملت یعنی شش نماینده این است که برای آبادانی کردستان و رساندن فریاد پر از درد این ملت به مرکزنشینان
دست اتحاد و برادری به هم دهند و پشتیبان طرحهایی که به نفع مردم  است باشند  و به جای جناح‌بندی و سیاست کاری و اختلاف  ورزی، سعی در بهتر کار کردن برای مردم محروم با توجه به سوگندی که می‌خورید داشته باشند و با هم تلاش کنند و حقایق را برای مسئولین و هم برای ملت بیان کنند  و اگر چنین شود قطعا از حمایت مردم برخوردار خواهند شد و دلسوزان این مرز و بوم یعنی فعالان مدنی تصمیم بر  همکاری  و دیدبانی از عملکرد نمایندگان ملت را دارند چون در خانه ملت فقط باید به فکر ملت بود  و شما وکیل و امین مردم هستید. اگر غیر از این باشد بدانید ناله‌ مظلومان و یتیمان و پابرهنگان کردستان که از فرط گرسنگی و نداشتن امکانات شب را بر بالین ناامیدی به روز می‌رسانند دامن شما را می‌گیرد. منتخبین مردم بدانند ما فعالان مدنی جهت کمک به دوستان بزرگوار نمایندهای محترم در هر زمینه‌ای که مشکلات کردستان را بزداید آماده همکاری هستیم. امید است همراهی و اتحاد شما با یکدیگر برگ زرینی در تاریخ کشور بگشاید و نمادی از یکپارچگی کردستان فرهنگی و صدایی غرا در برابر ناعدالتیها و اجحافها باشد.
سید هاشم حسامی فعال مدنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بروزرسانی روژان

هفته نامه روژان اوقات خوشی را برای شما ارزو میکند