سفر کانچو شیرزاد پدر کیوکوشین کاراته ایران به کردستان مطلب ویژه

  • منتشرشده درورزشی
  • بازدید 2090 بار

کیوکوشین، یکی از سبک های غیر کنترل ورزش‌های رزمی است. این رشته توسط «ماسو تاتسواویاما» (۱۹۲۳-۱۹۹۴) استاد ژاپنی (کره‌ای تبار) به عنوان هنرهای رزمی بنیان نهاده شد.

کیوکوشین، از عناصر مختلفی نشات گرفته که از تجربیات سوسای اویاما و تکنیک های دیگر سبک های کاراته به وجود آمده است. کیوکوشین‌کای از سه لغت کیوکو( بالاترین، نهایت) و شین (حقیقت، روح) و کای (انجمن و گروه) ترکیب شده است. این رشته در ابتدا اویاماریوو اویاما کاراته جوجوتسو نیز نامیده می‌شد. تاکید این سبک روی مبارزه واقعی در فاصله نزدیک و بدون عقب نشینی است. در کیوکوشین برای کاستن مقاومت حریف از اصابت ضربات به طور متوالی و با حداکثر قدرت استفاده می‌شود. این سبک تاکید زیادی بر روی تمرینات تنفسی و استقامتی دارد، از این‌رو هنرجوی کیوکوشین‌کار  بعد از تمرینات مکرر دارای اندامی ورزیده و روحیه‌ای آسیب ناپذیر می‌گردد. در سبک کیوکوشین تکیه اصلی بر حفظ سلامتی توام جسمی و روحی است. در مبارزات کیوکوشین و اساسا در فلسفه آن پیروزی به هر قیمتی بر حریف مقابل معنایی ندارد. در فلسفه متعالی کیوکوشین هدف غایی تناوری جسم برای رسیدن به مکارم عالیه اخلاقی است.
بنیان‌گذار سبک کیوکوشین کاراته ژاپنی در ایران کانچو یوسف شیرزاد (پدر کاراته آزاد) است. وی متولد 11 دی 1328 است و موسس مکتب شیرزاد در سال 1352. او همچنین در سال 1355 سبک‌های آزاد کیوکوشین را در ایران پایه گذاری کرد. یوسف شیرزاد موسس و رییس سازمان بین المللی شیرزادکیوکوشین (ایسکو) سبک شین ذن کاراته در سال 1373 می‌باشد.
همایش فرهنگی ورزشی کیوکوشین کاران استان
باحضورر کانچو شیرزاد، نخستین همایش فرهنگی ورزشی کیوکوشین کاران استان کردستان روز پنجشنبه سی‌ام اردیبهشت ماه در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار خواهد شد. دست اندرکاران رشته کیوکوشین کای در استان کردستان هفته گذشته با حضور در دفتر هفته نامه روژان سفر سه روزه استاد شیرزاد به کردستان را نقطه عطفی در تاریخ کیوکوشین کردستان دانستند و برنامه های این سفر را تشریح کردند.
هوشنگ عزیزی بنیان‌گذار و پدر سبک کیوکوشین در کردستان گفت: در نخستین روز سفر، کلاسهای تئوری و عملی با هدف استعدادیابی و ارائه آخرین شیوه های علمی برای کیوکوشین کاران استان برگزار خواهد شد و در روز دوم نیز شاهد برگزاری همایش فرهنگی- ورزشی در دانشگاه کردستان خواهیم بود.
وی افزود: در این روز کانچو شیرزاد سخنرانی می‌کند و پس از آن از پیشکسوتان و مربیان و قهرمانان کیوکوشین‌کار استان تجلیل خواهد شد. وی با اشاره به اهمیت حضور این رزمی کار ملی در استان کردستان گفت: با هدف معرفی استان کردستان روز سوم را به تور گردشگری اختصاص داده‌ایم و در معییت ایشان از مناطق دیدنی استان کردستان از جمله منطقه اورامانات دیدن خواهیم کرد.
گفتنی است همایش یادشده با پیشنهاد و حمایت سرکار خانم فروتن نژاد (عضو شورای شهر سنندج) و با همت تیم کیوکوشین شین ذن استان و مساعت شهرداری سنندج، دانشگاه کردستان و خیرین سنندج و  برگزار می‌شود.
بیوگرافی شیهان عزیزی
شیهان «هوشنگ عزیزی» متولد 1347 است. در سال 57  کاراته را با سبک شوتوکان شروع کرد و در سال 64 موفق به دریافت کمربند دان یک شد، در سال 65 با سبک کیوکوشین آشنا و شدیدا علاقه مند به این سبک شد. او درخاطراتش می گوید: بنده از دوران کودکی عاشق مبارزات آزاد بودم و با شناختی که ازکیوکوشین پیداکردم به خدمت کانچو شیرزاد رفته و تغییر سبک دادم. وی باتغییر سبک به کیوکوشین با یک درجه کمترکیوکوشین راپذیرفت و در سال 68 دان یک کیوکوشین را از خود کانچو شیرزاد دریافت کرد؛ سپس دان 2 را بعد از کانچو شیرزاد از مهندس حسین طلایی ، دان 3 و 4 را از شیهان محمدی، و دان 5 را از هانشی آشوری و دان 6 را از شیهان محمدی گرفت. وی با سالها تمرین و تجربه در استان خود کیوکوشین را بنیان‌گذاری کرد و تجارب چندین ساله خود را با جان و دل در اختیار کیوکوشین کاران جوان این  استان قرار داده است.
مقامها و افتخارات شیهان عزیزی:
درمسابقات بسیج سال69 اول  شد و در مسابقات ماتسوشیمای سال ۸۰ رتبه اول کشوری را بدست آورد و در غرب کشور هم اول شد.
 مسئولیتهای شیهان عزیزی درعرصه ورزشی: نماینده کانچوشیرزاد تا سال70 درکردستان، نماینده شیهان محمدی در غرب کشور، نماینده هانشی آشوری سبک ماتسوشیما و به عنوان نماینده نمونه کشوری و همچنین ریاست هیئت کاراته شهرستان کامیاران به مدت14سال و هم اکنون عضو هیئت رئیسه کاراته استان و  رئیس کمیته داوران سبکهای آزاد استان و دارای حکم رسمی مربیگری و داوری ازفدراسیون کاراته می باشد.
بیوگرافی سنسی رضا بهرام ولدی
«رضا بهرام‌ولدی» به سال 1352 در محله سرتپوله شهر سنندج به دنیا آمد و از سال 1367 ورزش رزمی را با سبک شوتوکان  زیر نظر مربیان خود آقایان سنسی حمید ویسی و هانشی محمد قصر ساز شروع کرد. در سال1370 با راهنمایی شیهان اصغر رنجبر تغییر سبک داد و تا سال 72 در این رشته به فعالیت ادامه داد و در این رشته موفق به دریافت کمربند قهوه ای و سال 71 نیز دان یک کیوکوشین شد. در میانه سالهای 72 تا 74 در مسابقات مختلف کشوری و منطقه‌ای به مقام قهرمانی رسید و دو مدال طلا و برنز را برای کردستان به ارمغان آورد. وی دو سال نیز زیر نظر جمشید خیرآبادی در رشته کشتی فرنگی کار کرده است.
بیوگرافی سنسی مهران خانی
 «مهران خانی» در سال 1359 در سنندج متولد شد و ورزش رزمی را با «جیت کان دو» به مدت یک سال آغاز کرد و حدود 21 سال است که زیر نظر مربیان دلسورز و فداکار سنسی مسعود کاکی و سنسی رضا خیری‌مقدم و سنسی رضا بهرام ولدی و همچنین شیهان هوشنگ عزیزی در کیوکوشین فعالیت می کند. وی در مسابقات «آشی هارا» دو دوره به مقام سوم کشوری و در مسابقات غرب کشور کیوکوشین ماتسو شیما مقام اول و همچنین در مسابقات کیوکوشین یو اف کی قهرمانی کشور اول شد و برای مسابقات آسیایی آستارا انتخاب گردید. دان چهار کیو کوشین کاراته ساکاموتو به امضای نخست وزیر ژاپن و همچنین دان چهار فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران و دان پنج سبکی می‌باشد. سنسی مهران خانی در چند رشته ورزشی دیگر کمربند مشکی دارد و در حال حاضر دبیر کمیته داوران سبکهای آزاد کاراته استان کردستان و همچنین دبیر سبک کیو کوشین شین‌ذن در استان کردستان و مسئول کمیته استعدادیابی سبک می باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بروزرسانی روژان

هفته نامه روژان اوقات خوشی را برای شما ارزو میکند