نما یندگان مردم و ضر‌ورتی به ‌نام اتحاد

دومین مرحله‌ی انتخابات برای گزینش دو نماینده از استان کردستان دهم اردیبهشت ماه انجام شد و سرانجام شش نماینده برای یک دوره چهار ساله از کردستان قرار است راهی بهارستان شوند.

نمی‌خواهیم راجع به چگونگی برگزاری این انتخابات و حواشی آزار دهنده آن صحبت کنیم، زیرا در این رابطه بحث‌های مفصلی شده و ما نیز  در شماره‌های قبلی کم و بیش مطالبی به سمع و نظر خوانندگان رساندیم لذا هر چه در این باره گفته شود اولاً تکرار است و تکرار هم قبیح؛ و ثانیاً بحث و بیان بیشتر در این مورد جز تعمیق خصومت‌ها و تشنج‎زایی در جامعه نتیجه‌ای نخواهد داشت. لذا بر همه ما واجب است که قلم و قدم را به شیوه‌ای بگردانیم که به مصلحت جامعه باشد. در بستر این تفکر، بیان انتظارات و توقعات از منتخبین مردم را ضروری می‌دانیم و به شهادت خوانندگان محترم با این برگزیدگان سخن می‌گوییم و عرض می‌کنیم شما که فرزندان کردستان هستید و با رای مردم ردای وکالت در بَر و بر کرسی نمایندگی جلوس کرده‌اید شرعاً وقانوناً و وجداناً مدیون این خلق هستید و امانتدار اعتماد آنان. پیش از شما افراد دیگری به عنوان نماینده راهی خانه‌ی ملت شدند اما علیرغم تلاش و فعالیت، موفق به ایجاد تحرکی شایسته درخور کردستان نشدند. به نظر ما این عدم موفقیت از دو جهت قابل بررسی است: نخست اینکه اکثر همکاران قبلی شما سعی کردند با نسبت دادن خود به یکی از جناح‌ها، هم‌رنگ و هم‌راه جمعیتی باشند که در هر حالت آنها را چون سیاهی لشکر به حساب آوردند؛ لذا موفق به انجام اقدامی موثر برای کردستان نشدند و سپس وکلای قبلی هیچ‌گاه به این مهم توجه نکردند که لازمه‌ی موفقیت در انجام مأموریت، اتحاد و همدلی با یکدیگر است، گو اینکه در مقطعی مجمع نمایندگان کردستان تشکیل شد اما وابستگی‌های جناحی و منافع شخصی مانع استمرار آن شد. مردم کردستان حکم‌رانی جناح‌های مختلف را آزموده و با تمام وجود بی‌توجهی آنان‌را به خواسته‌ها و نیازهای برحق خویش مشاهده کرده‌اند. بسیار ضروری است که منتخبین مردم در این دوره از آزمونهای قبلی عبرت گرفته و مسئولیت خدمت به مردم را در قالب تشکلی منسجم ایفا و از هرآنچه که مانع خدمت به کردستان و عامل افتراق می‌شود پرهیز کنند؛ به ویژه مطامع شخصی را هرگز بر منافع و مصلحت جمع ارجح ندانند؛ امری که به نظر می‌رسد در کنار وابستگیهای جناحی عامل اصلی افتراق و انشقاق در گذشته بوده است. وجود فراکسیونی مستقل در شرایط فعلی با توجه به ترکیب مجلس دهم، این فرصت را به نمایندگان کردستان می‌دهد تا با همه گروهها بنا به اقتضای منافع مردم و براساس مصلحت کردستان رایزنی و مذاکره کنند.
آنان می‌توانند و بسیار ضروری است که با اتفاق دیگر نمایندگان مناطق کردنشین با تشکیل فراکسیونی مستقل بدور از وابستگی‌های جناحی هماهنگ عمل کنند و با دیگر نمایندگان مناطق اهل سنت عامل موثری برای برپایی تشکلی دیگر در خانه‌ی ملت باشند که مسائل مربوط به امور مذهبی را در دستور کار قرار دهد. هر دوی این زمینه‌ها با مسئولیت جمعی نمایندگان که در قانون هم مورد تأکید قرار گرفته همخوانی دارد؛ به طور مسلم این اتحاد و اتفاق، نمایندگان کردستان را از حاشیه نشینی یا پیروی محض از جریانات سیاسی رهانیده و شخصیتی حقوقی به نمایندگان خواهد بخشید و مسئولان در همه رده‌ها مجبور به توجه و اهتمام به خواسته‌های جمعی آنان خواهند شد. امید است این درخواست مورد توجه منتخبین مردم قرار گیرد و با انجام آن چهار سال آینده میدان فعالیت‌های آنان به نسبت این خاک و خلق آن باشد اشاءلله.

 ناصر کانی سانانی مریوان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بروزرسانی روژان

هفته نامه روژان اوقات خوشی را برای شما ارزو میکند