ما و شما و بهاری دیگر

روژان همزمان با فرارسیدن بهار پای در چهارسالگی خویش می‌نهد و مصر است که همان سبیل و همان سیره را تداوم بخشد...

پیک صبا خرامان از راه رسید و در شیپور آلاله دمید و نوید فرارسیدن بهاری دیگر داد. حرمتت باد ای پیک و حبذا، زین پیام که جان به نیوشیدنش، جانی دگر بگرفت و جام سرمستی سرکشید. صدجان فدای جان‌افزا و نثار مقدمش که پای‌افزارش گل است و سبزه و از خاک رهش طبیعت خلعت رنگین می یابد و نفس ز انفاسش مست هست می‌گردد. با تاسی از هزار دستان هزارلحن که به میمنت فصلِ وصل، بر شاخه گل بوسه شوق می‌زند ما نیز در«روژان» سبز و در آستانه موسم سبز بر پیشگاهتان بوسه سبز تقدیم و تهنیت گوی ایام سبز درره هستیم. نوروزتان را با نوای دل مشتاق آهنگین و با سنتور سینه در آستانه‌تان می‌نوازیم و سرود پیروزباد سر می‌دهیم که سرورتان صفای ماست. فرارسیدن سال نو از برای ما جز مناسبت برای تهنیت‌گویی به شما، مفهومی دیگر نیز دارد و آن میزانی برای رشدمان که با حلول سال دیگر پای در چهار سالگی خویش می‌گذاریم و با طلب مدد از چهار یار نبی (ص) مصمیم که در سال جدید چرایی بودنمان را با زبانی رساتر و با قلمی گویاتر بیان و عیان کنیم. ما از همان ابتدای کار و در سالی که گذشت تلاش کردیم برای شما و ازآنِ شما باشیم. در بستر این فلسفه وجودی که از برای خویش توصیف و ترسیم کرده بودیم تلاش نمودیم و ستونها و صفحات گسترده خویش را با مشقِ عشق به شما آراستیم چرا که فقط شما را در نظر داریم.
ئازیزم تۆخۆا بێ په‌روا بێ خه‌م
تۆ تۆتۆی دڵه‌که‌م جیا که‌ر جه هه‌م
تۆ تۆتۆی دله‌که‌م بگیڵو تێشدا
ئه‌ر تۆ دیت تۆیه‌ک غه‌یر جه تۆ تێشدا
تۆ خۆا ئازیزم  باوه‌رێش وه ده‌ر
وه مه‌وای موژه‌ت پاره پاره‌ش که‌ر
طی این مسیرِ اخلاقی و صنفی به سهولت ممکن نشد؛ خاصه اینکه هر مقام و مسئول به تناسب قصد و قدرتش طلب جهت گیری و جوارنشینی دارد و برای نیل به خواسته‌اش از اهرُمهای در دست بهره می‌گیرد. اما ما که در منشور عشقمان کژی ز طریق خلق نکوهش و صنم پرستی سرزنش شده است، بر میعاد خود با شما پایدار و در محراب عشق به شما قعود و سجودمان فقط از برای شما بود. مهم نیست که در این ره چه سختی‌ها کشیدیم و چه ناعدالتیها چشیدیم. سختیِ کار ما از آنجا که بدون حامی و پشتیبان در خلال سال «روژان» را به طور مرتب آماده و هر هفته در روز شنبه بر بساط مطبوعاتی‌ها در برابر سمع و نظر شما عرضه داشتیم. ناعدالتیها از آن رو در حق ما رو اشد که توصیف‌گر حال شما بودم و قلممان از برای شما؛ لذا در جرگه غیر خودی‌ها منظور و غیر محسوب شدیم و ما و حال و قالمان آنچنان که شایسته است به حساب نیامدیم. نمونه روشن آن در جشنواره مطبوعات نمایان شد که چند صباحی پیش برگزار گردید و ناله-نامه ما که ستایشگر نبود مقبول نیفتاد، چرا که میزانِ قپان، سیاست بود و میزان-دار سمبل کار. اما چه باک، ترازوی سنجشِ ما خواست خوانندگان همولایتی و عمود نگهدارنده‌اش حقانیتِ این مردم مظلوم و محروم است که ما را با آنان پیمانی جاودانی است که تا جان در بدن داریم در راهشان و در جوارشان هستیم و خواهیم بود. لذا تلخی هر دژکاری و دژخویی را با شیرینی این بودن از کام زدوده و گام در همان طریق می‌نهیم که چنین سیر و سلوکی علاوه بر خلق، مورد پسند حق هم هست.
ما نقد عافیت به می ناب داده ایم
خار و خس وجود به سیلاب داده ایم
رخسار یار، گونه آتش ازآن گرفت
کاین لاله را زخون جگر آب داده‌ایم
آن شعله‌ایم کز نفس گرم سینه سوز
گرمی به آفتاب جهانتاب داده‌ایم
سوای این مشکل برای «روژان»، ما در جامعه مطبوعاتی استان درد مشترک دیگری نیز داریم و آن میدان عمل پر مخاطره است که بعضا به مسیر پر از مین و تله انفجاری تعبیر میگردد و چاشنی‌های آن در دستِ آن قدر قدرتانی است که شرح وظایف خویش را خود انشا کرده‌اند و می‌خواهند به دیگران هم دیکته کنند. با این وصف مطبعه مردمی بودن چو حرکت بر لبه کارد و عبور از روی طناب بدون چوب تعادل است. در چنین شرایطی است که روژان همزمان با فرارسیدن بهار پای در چهارسالگی خویش می‌نهد و مصر است که همان سبیل و همان سیره را تداوم بخشد و در حرکت به سوی هدف، که خدمت راستین به مردم است ابتدا از خالق مردمان طلب یاری کند و سپس به حمایت مردمی امیدوار، که انشاالله مراد حاصل آید. بار دگر در منتهای سخن کُرنش به آستان حق که بهار را فصل نوزایش مقرر فرمودند تا معبودانش جانی تازه گیرند و حق بندگی را ادا کنند. چنین موسمی با عید باستانیش بر همه شما پیروز و فیروز باد. نار نوروزتان گرمی-بخش درون ما؛ جلوه سفره هفت سینتان جلای دلهای ما؛ صفای رویتان صهبای ما و بوی مویتان هاتف احیای ما.
صبا هم چون دم عیسی نماید مرده را احیا
اگرآن زلف مشک آسا کند همراه خود بویی
اجازت فرمایید نقطه پایان کلام تشکر از توجهتان به روژان و تمنای تداوم الطافات به آن باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بروزرسانی روژان

هفته نامه روژان اوقات خوشی را برای شما ارزو میکند